Connect with us

Photo Credit: New Japan Pro Wrestling


Wrestling News

NJPW announces matches for this year’s G1 Climax tournament

New Japan Pro Wrestling recently revealed the blocks for this year’s G1 Climax tournament. Now, the promotion has announced the schedule of matches for the tournament.

Kazuchika Okada and Kenny Omega are set to turn their rivalry into a trilogy. Both wrestlers are in the B Block and will be wrestling each other at Sumo Hall on August 12th. The tournament is set to begin on July 17th and concludes on August 13th, with the A Block winner facing the B Block winner on the final day. The winner of the tournament will receive a briefcase to challenge for the IWGP Heavyweight Championship at next year’s Tokyo Dome show on January 4th.

All of the shows will air live on New Japan World. Here is the schedule:

July 17th — Hokkaido (A Block, 2 a.m. ET) (English Commentary)

— Hiroshi Tanahashi vs. Zack Sabre Jr.

— Kota Ibushi vs. Tetsuya Naito

— Yuji Nagata vs. YOSHI-HASHI

— Togi Makabe vs. Bad Luck Fale

— Hirooki Goto vs. Tomohiro Ishii

July 20th — Korakuen Hall (B Block, 5:30 a.m. ET)

— Minoru Suzuki vs. Kenny Omega

— SANADA vs. EVIL

— Kazuchika Okada vs. Toru Yano

— Michael Elgin vs. Tama Tonga

— Satoshi Kojima vs. Juice Robinson

July 21st — Korakuen Hall (A Block, 5:30 a.m. ET)

— Tetsuya Naito vs. YOSHI-HASHI

— Kota Ibushi vs. Zack Sabre Jr.

— Yuji Nagata vs. Hirooki Goto

— Togi Makabe vs. Tomohiro Ishii

— Hiroshi Tanahashi vs. Bad Luck Fale

July 22nd — Korakuen Hall (B Block, 5:30 a.m. ET)

— Kenny Omega vs. Tama Tonga

— Minoru Suzuki vs. SANADA

— EVIL vs. Juice Robinson

— Kazuchika Okada vs. Michael Elgin

— Satoshi Kojima vs. Toru Yano

July 23rd — Tokyo Machida Gymnasium (A Block, 5 a.m. ET)

— Kota Ibushi vs. Tomohiro Ishii

— Togi Makabe vs. Hirooki Goto

— Tetsuya Naito vs. Bad Luck Fale

— YOSHI-HASHI vs. Zack Sabre Jr.

— Hiroshi Tanahashi vs. Yuji Nagata

July 25th — Fukushima (B Block, 5:30 a.m. ET)

— Kazuchika Okada vs. SANADA

— Kenny Omega vs. Toru Yano

— Tama Tonga vs. EVIL

— Juice Robinson vs. Minoru Suzuki

— Satoshi Kojima vs. Michael Elgin

July 26th — Miyagi (A Block, 5:30 a.m. ET)

— Hiroshi Tanahashi vs. Hirooki Goto

— Kota Ibushi vs. Togi Makabe

— Zack Sabre Jr. vs. Bad Luck Fale

— Tomohiro Ishii vs. YOSHI-HASHI

— Tetsuya Naito vs. Yuji Nagata

July 27th — Niigata (B Block, 5:30 a.m. ET)

— Michael Elgin vs. Kenny Omega

— Minoru Suzuki vs. EVIL

— SANADA vs. Toru Yano

— Juice Robinson vs. Tama Tonga

— Kazuchika Okada vs. Satoshi Kojima

July 29th — Aichi (A Block, 5:00 a.m. ET)

— Tetsuya Naito vs. Tomohiro Ishii

— Hiroshi Tanahashi vs. YOSHI-HASHI

— Hirooki Goto vs. Zack Sabre Jr.

— Kota Ibushi vs. Bad Luck Fale

— Togi Makabe vs. Yuji Nagata

July 30th — Gifu (B Block, 3:30 a.m. ET)

— Kenny Omega vs. Satoshi Kojima

— Kazuchika Okada vs. Juice Robinson

— Michael Elgin vs. SANADA

— Minoru Suzuki vs. Tama Tonga

— EVIL vs. Toru Yano

August 1st — Kagoshima (A Block, 5:30 a.m. ET)

— Hiroshi Tanahashi vs. Kota Ibushi

— Tomohiro Ishii vs. Yuji Nagata

— YOSHI-HASHI vs. Bad Luck Fale

— Tetsuya Naito vs. Hirooki Goto

— Togi Makabe vs. Zack Sabre Jr.

August 2nd — Fukuoka (B Block, 5:30 a.m. ET)

— Kenny Omega vs. EVIL

— Minoru Suzuki vs. Satoshi Kojima

— Kazuchika Okada vs. Tama Tonga

— SANADA vs. Juice Robinson

— Michael Elgin vs. Toru Yano

August 4th — Ehime (A Block, 6 a.m. ET)

— Tetsuya Naito vs. Zack Sabre Jr.

— Hiroshi Tanahashi vs. Togi Makabe

— Kota Ibushi vs. Yuji Nagata

— Hirooki Goto vs. YOSHI-HASHI

— Tomohiro Ishii vs. Bad Luck Fale

August 5th — Osaka (B Block, 4 a.m. ET)

— Kazuchika Okada vs. EVIL

— Satoshi Kojima vs. SANADA

— Minoru Suzuki vs. Michael Elgin

— Tama Tonga vs. Toru Yano

— Kenny Omega vs. Juice Robinson

August 6th — Shizuoka (A Block, 3 a.m. ET)

— Hiroshi Tanahashi vs. Tomohiro Ishii

— Tetsuya Naito vs. Togi Makabe

— Hirooki Goto vs. Bad Luck Fale

— Kota Ibushi vs. YOSHI-HASHI

— Zack Sabre Jr. vs. Yuji Nagata

August 8th — Kanagawa (B Block, 5:30 a.m. ET)

— Kazuchika Okada vs. Minoru Suzuki

— Kenny Omega vs. SANADA

— Juice Robinson vs. Toru Yano

— Michael Elgin vs. EVIL

— Satoshi Kojima vs. Tama Tonga

August 11th — Sumo Hall (A Block Finals, 5:30 a.m. ET)

— Hiroshi Tanahashi vs. Tetsuya Naito

— Kota Ibushi vs. Hirooki Goto

— Tomohiro Ishii vs. Zack Sabre Jr.

— Bad Luck Fale vs. Yuji Nagata

— Togi Makabe vs. YOSHI-HASHI

August 12th — Sumo Hall (B Block Finals, 5:30 a.m. ET)

— Kazuchika Okada vs. Kenny Omega

— Minoru Suzuki vs. Toru Yano

— Tama Tonga vs. SANADA

— Michael Elgin vs. Juice Robinson

— Satoshi Kojima vs. EVIL

August 13th — Sumo Hall (G1 Climax 27 Finals, 2 a.m. ET)

— Winner of the A Block vs. Winner of the B Block in the tournament finals


Got a news tip? Send us an email at newstips@wrestlingnews.co
 Follow us at twitter.com/WrestlingNewsCo
 Follow us on facebook.com/WrestlingNewsCo





Comments




Follow @WrestlingNewsCo on Twitter

Follow WrestlingNews.co on Facebook

Follow WrestlingNews.co on Twitter

Subscribe to WrestlingNews.co on YouTube




Trending Wrestling News

To Top